Blogs

Kick-off på Isaberg

Vi inledde hösten med en tvådagars kick-off på Isaberg Mountain Resort.

Första aktiviteten var "segway offroad" och vi körde på en skogsslinga där det gällde att parera rötter, stenar och lera. Efter lunch och konsultmöte vågade vi oss ut på en höghöjdsbana mellan trädstammarna och några genomförde den svarta banan med extra utmanande hinder på ca 15 meters höjd. Sista dagen valde vi olika aktiviteter, så som hinderbana, mountainbike och kanot/kajak-paddling på spegelblankt vatten.

Sammanfattningsvis hade vi en mycket trevlig helg! Tack vare roliga aktiviteter, frisk luft och som vanligt trevligt umgänge har vi nu laddat batterierna inför hösten.

Matskola

Som en avslutning inför sommaren begav vi oss till Thörnströms Privata Rum för att laga vår egna trerätters middag. Det blev en mycket lyckad kväll med god mat och trevligt sällskap! Håkan och Josefine tog väl hand om oss och hade fullt upp med att svara på alla våra frågor och ge oss goda råd vid matlagningen.

Boule 2017

I årets boulekväll var det Erik i lag med Michelle som tog hem segern. Efter bouletävlingen avnjöts en middag på Boulebar Rosenlund. Vi hade en trevlig kväll med många glada skratt!

Hemsedal 8.0

Det var ett glatt gäng som ännu ett år åkte upp till Hemsedal för en härlig långhelg! Helgen bjöd på ett komplett väder innehållande både strålande sol, tjock dimma, kraftigt snöfall och bitande vind. Dock ej samma dag. Sista dagen bjöd på riktigt fin puderåkning om än med lite begränsad sikt.

Förutom lite skidåkning hanns det även med några goda middagar, intressanta diskussioner, Norges (och kanske Nordens) bästa gin och tonics, bastu och Alingsås-Uno. Utöver detta är Astecon även mycket stolta över att ha slagit det norska rekordet i flest antal personer i en och samma taxi! Taxi Hemsedal levererade som vanligt genom att skicka bara en kraftigt försenad taxi istället för utlovade två. Med hjälp av en avancerad kompressionsalgoritm löste Astecon problemet och anlände till bussen med 30 sekunders marginal. En helt vanlig skidresa med andra ord!

Gothenburg Escape Games 2.0

Innan Astecons traditionella julmiddag passade vi på att köra ännu ett varv på Gothenburg Escape Games. Denna gång med ombytta utmaningar men med samma lag som förra gången. Även denna gång glänste Asteconiterna. Team Hubbe klarade Bankrobbery B på till och med kortare tid än vad Team Michelle presterat. Team Michelle dominerade Laboratoriet och lyckades lösa en deluppgift mer än Team Hubbe.

Efter Escapandet avnjöts en bättre middag på Hotel Riverton med en strålande utsikt över Göteborg och Göta Älv.

Gothenburg Escape Games

Efter månadens konsultmöte begav sig ett gäng glada Asteconiter till Gothenburg Escape Games för att gnugga geniknölarna. Det ena teamet lyckades efter mycket klurande och ett mycket gott samarbete ta sig in i bankvalvet trots den rigorösa säkerheten. Det andra teamet gav sig på det mycket skumma biomedicin-företaget InfiniCorp. Efter att ha hackat sig in hela vägen in till det innersta laboratoriet lyckades teamet få tag på tillräckligt mycket bevismaterial för att stänga ner verksamheten för gott.

Kvällen avslutades på Steampunk bar med en god middag med intressanta drinkar.

Kungsbacka River 2016

För tredje året i rad ställde Astecon upp i Kungsbacka River - Sveriges största och äldsta lopp för kanadensare. På grund av en ovanligt stor mängd sjukdomar och skador kom endast en av tre anmälda kanoter till start. Både Hubert och Erik som paddlade var dock mycket nöjda med sin insats.

Efter själva loppet samlades traditionsenligt ett lite större gäng än enbart de som paddlade för att avnjuta segerbanketten på Restaurang Harry's bredvid målområdet.

Fredagslunch

Vi avslutade veckan med en gemensam lunch med nästan hela Astecon-gänget.

Hemsedal 7.0

Även årets resa till Hemsedal blev en stor succé!

Hotellet och faciliteterna det erbjöd var lika bra som tidigare år och vi fick alla mycket tid i backen med både bra snö och härligt väder. Ännu en gång visade Astecon vilket gott gäng vi är och hur kul vi faktiskt har tillsammans.

Skidresan närmar sig!

Just nu förbereder sig (nästan) alla Asteconiter inför skidresan nästa helg! Det vallas skidor och putsas goggles och samtliga börjar dagen med djupa knäböj för att vara i god form inför årets begivenhet, skidresan!

Skidresan gjordes första gången 2009 för att fira att Astecon fyllde tio år. När man sedan råkade åka igen året därpå var traditionen fastslagen.

Eftersom bilder på min snowboard i motljus aldrig blir så bra som jag har tänkt mej väljer jag att istället lägga upp en bild från förra året. Bilden är tagen precis utanför hotellet innan första åket och man kan se att det kommer att bli en fantastisk dag!

Pages