Blogs

Snabbast på Astecon

I onsdags var det dags att utse Astecons snabbaste förare. Eftersom både Nürburgring och Circuit de Monaco var fullbokade valde vi att göra upp på Gokarting Majorna istället. Efter några uppvärmningsvarv i två grupper kördes två rafflande kvalheat där agnarna sållades från vetet (eller "A-final" och "B-final" som Majorna Gokarting valde att kalla det).

Finalen blev den olidligt spännande fartduell som alla hade förväntat sig och när dammet hade lagt sig stod Peter överst på pallen med titeln snabbast på Astecon. Grattis Peter!

Kick-off på Isaberg

Vi inledde hösten med en tvådagars kick-off på Isaberg Mountain Resort. Vi hade två härliga dagar med bland annat "segway offroad", höghöjdsbana mellan trädstammarna och kanot/kajak-paddling på spegelblankt vatten.

Matskola

Som en avslutning inför sommaren begav vi oss till Thörnströms Privata Rum för att laga vår egna trerätters middag. Det blev en mycket lyckad kväll med god mat och trevligt sällskap! Håkan och Josefine tog väl hand om oss och hade fullt upp med att svara på alla våra frågor och ge oss goda råd vid matlagningen.

Boule 2017

I årets boulekväll var det Erik i lag med Michelle som tog hem segern. Efter bouletävlingen avnjöts en middag på Boulebar Rosenlund. Vi hade en trevlig kväll med många glada skratt!

Hemsedal 8.0

Det var ett glatt gäng som ännu ett år åkte upp till Hemsedal för en härlig långhelg! Helgen bjöd på ett komplett väder innehållande både strålande sol, tjock dimma, kraftigt snöfall och bitande vind. Dock ej samma dag. Sista dagen bjöd på riktigt fin puderåkning om än med lite begränsad sikt.

Förutom lite skidåkning hanns det även med några goda middagar, intressanta diskussioner, Norges (och kanske Nordens) bästa gin och tonics, bastu och Alingsås-Uno. Utöver detta är Astecon även mycket stolta över att ha slagit det norska rekordet i flest antal personer i en och samma taxi! Taxi Hemsedal levererade som vanligt genom att skicka bara en kraftigt försenad taxi istället för utlovade två. Med hjälp av en avancerad kompressionsalgoritm löste Astecon problemet och anlände till bussen med 30 sekunders marginal. En helt vanlig skidresa med andra ord!

Gothenburg Escape Games 2.0

Innan Astecons traditionella julmiddag passade vi på att köra ännu ett varv på Gothenburg Escape Games. Denna gång med ombytta utmaningar men med samma lag som förra gången. Även denna gång glänste Asteconiterna. Team Hubbe klarade Bankrobbery B på till och med kortare tid än vad Team Michelle presterat. Team Michelle dominerade Laboratoriet och lyckades lösa en deluppgift mer än Team Hubbe.

Efter Escapandet avnjöts en bättre middag på Hotel Riverton med en strålande utsikt över Göteborg och Göta Älv.

Gothenburg Escape Games

Efter månadens konsultmöte begav sig ett gäng glada Asteconiter till Gothenburg Escape Games för att gnugga geniknölarna. Det ena teamet lyckades efter mycket klurande och ett mycket gott samarbete ta sig in i bankvalvet trots den rigorösa säkerheten. Det andra teamet gav sig på det mycket skumma biomedicin-företaget InfiniCorp. Efter att ha hackat sig in hela vägen in till det innersta laboratoriet lyckades teamet få tag på tillräckligt mycket bevismaterial för att stänga ner verksamheten för gott.

Kvällen avslutades på Steampunk bar med en god middag med intressanta drinkar.

Kungsbacka River 2016

För tredje året i rad ställde Astecon upp i Kungsbacka River - Sveriges största och äldsta lopp för kanadensare. På grund av en ovanligt stor mängd sjukdomar och skador kom endast en av tre anmälda kanoter till start. Både Hubert och Erik som paddlade var dock mycket nöjda med sin insats.

Efter själva loppet samlades traditionsenligt ett lite större gäng än enbart de som paddlade för att avnjuta segerbanketten på Restaurang Harry's bredvid målområdet.

Fredagslunch

Vi avslutade veckan med en gemensam lunch med nästan hela Astecon-gänget.

Pages